Haber

Paludan’ın yeni provokasyonuna Türkiye’den Danimarka’ya sert tepki

Son dakika: Dışişleri Bakanlığı, Danimarka’nın Ankara Büyükelçisini, Kopenhag’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran’a yönelik saldırı eylemine izin verdiği için çağırdı.

Türkiye, kışkırtıcı bir nefret suçu eylemine izin verdiği için Danimarka’yı en güçlü şekilde kınadığını belirtti.

Paludan ise aldığı izin sonucu başkent Kopenhag’da Kur’an-ı Kerim yaktı.

“EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE LANET ETTİK”

Dışişleri Bakanlığı, provokasyonun ardından, “En güçlü şekilde lanetliyoruz” açıklama yaptı Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

“Kuran’a yönelik nefret suçunu en güçlü şekilde kınıyoruz. Bu alçakça eylemin tüm uyarılarımıza rağmen engellenmemesi, Avrupa’da tahammülsüzlüğün ve nefretin ulaştığı tehlikeli boyutları gözler önüne seriyor.

Müslümanları ötekileştiren hareketlere tepkisiz kalan yönetimleri, evrensel değerlerin ayaklar altına alınmasına seyirci kalmamaya davet ediyoruz.”

PALUDAN’DAN YENİ PROVOKASYON

İsveç’in başkenti Stockholm’de geçen hafta Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakan aşırı sağcı Danimarkalı siyasetçi Rasmus Paludan, yeni provokasyonlara imza atacağını söyledi.

Paludan, her hafta bir Kuran yakacağını belirtmişti. İsveç vatandaşlığına da sahip olan Danimarkalı Paludan, “İsveç NATO üyesi olana kadar her cuma Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakacağım”dedi.

sogutlu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu