Haber

İtalya’da dün yakalanan mafya elebaşı Denaro, yüksek güvenlikli cezaevine sevk edildi.

İtalya’da yaklaşık 30 yıldır aranan ve dün Palermo’da düzenlenen kapsamlı operasyon sonucu yakalanan organize suç örgütünün elebaşı Matteo Messina Denaro’nun, dün yüksek güvenlikli cezaevine sevk edildiği bildirildi. L’Aquila şehri.

İtalya’da en çok arananlar listesinin başında yer alan Denaro’nun tutuklanması ülke gündeminin de üst sıralarında yer almaya devam ediyor.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre Denaro, askeri uçakla Palermo’dan L’Aquila’ya nakledilerek bu şehirdeki yüksek güvenlikli cezaevinde tek kişilik hücreye yerleştirildi.

Denaro’nun seçilmesinin bir nedeni, kanser tedavisine devam edebileceği tam teşekküllü bir hastaneye yakın olmasıydı.

En çok aranan kaçağın yakalanması

Denaro’yu uzun yıllardır takip eden ve yakalandığı operasyonu yöneten İtalyan Jandarma Özel Harekat Birimi’nden Albay Lucio Arcidiacono, Rainews24’e verdiği röportajda operasyonun detaylarını anlattı.

Denaro’nun yakalanmasının teknik takip, dinleme ve veri analizine dayandığını belirten Arcidiacono, kısa bir süre öncesine kadar Denaro’nun Sicilya’da olduğundan emin olmadıklarını, bu nedenle aramalarının yurt dışı dahil çok geniş bir alanda devam ettiğini bildirdi.

Denaro’nun operasyon sırasında kaçmaya çalışmadığını, bir süre klinikten dışarı çıktığını anlatan Albay Arcidiacono, “Tekrar kliniğe girdiğimde yanına yaklaşıp kim olduğunu sordum. ben kimim.’ Kaçmadı, kaçmaya çalıştı, göstermeden teslim oldu.” ifadeleri kullandı.

Arcidiacono, Denaro’nun kanser tedavisi görmesi nedeniyle operasyon öncesi Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yaptıklarını sözlerine ekledi.

Palermo Başsavcısı Maurizio de Lucia yaptığı açıklamada, Denaro’nun yakalanmasındaki telefon dinlemelerinin ana etken olduğuna dikkat çekerek, bu tutuklamayla mafyanın bittiğini düşünmenin büyük bir hata olacağını kaydetti.

Bu arada Denaro’nun tutuklandığı sırada üzerinde ‘Andrea Bonafede’ yazılı bir kimlik taşıdığı, lüks markalardan kıyafetler ve 30 bin euro değerinde bir kol saati olduğu basına yansıdı.

Öte yandan güvenlik güçleri, Matteo Messina Denaro’nun Campobello di Mazara kasabasındaki dairesine de baskın düzenleyerek gece boyunca arama yaptı.

Söz konusu dairenin Denaro’da kimliği ortaya çıkan Andrea Bonafede ile ilgili olduğu belirtilirken, Bonafede’nin savcılıktaki ifadesinde daireyi Denaro’nun parasıyla satın aldığını kabul ettiği belirtildi.

Denaro’nun da sorumlu olduğu söylenen 1992’deki bombalı saldırıda hayatını kaybeden yargıç Paolo Borsellino’nun kardeşi Salvatore Borsellino, ünlü mafya elebaşının bir şey karşılığında teslim olmuş olabileceği şüphesini artırdı.

Kamuoyunda da tartışılan tez, Başbakan Giorgia Meloni tarafından reddedildi.

Mafya elebaşının yakalanmasının ardından bizzat Palermo’ya giden Başbakan Giorgia Meloni, 1992’de mafya tarafından katledilen yargıçlar Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino için anıtları ziyaret ederek güvenlik güçlerini operasyondan dolayı tebrik etti, bu iddiaları yalanladı. devlet bir şey karşılığında Denaro’yu aldı.

Öte yandan Denaro’nun 30 yıl boyunca nasıl kaçabildiği tartışılırken, mafya elebaşının farklı seviyelerde önemli korumalar olmadan bu kadar çok kaçmasının mümkün olmadığı yorumları yapıldı.

İtalyan basınında yer alan haberlerde, mafya tipi yapılarda kesinlikle “başrol eden” bir isim olduğu değerlendiriliyor ancak Denaro’nun yakalanmasının ardından gözler onun yerini alabilir; Attilio Cubeddu, Giovanni Motisi, Renato Cinqugranella ve Pasquale Bonavota adlı dört kaçak isme dönüştürüldü. Bu 4 ismin İtalya İçişleri Bakanlığı’nın en çok arananlar listesinin başında yer aldığı belirtildi.

Uzun yıllardır aranan 60 yaşındaki mafya elebaşı Denaro, dün tedavi için gittiği Palermo’da özel bir klinikte güvenlik güçlerinin operasyonuyla yakalandı.

İşlediği ve azmettirdiği çok sayıda cinayetten birden çok mahkumiyeti bulunan Denaro, mafyayla çalışan yargıçlar Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino’nun öldürüldüğü 1992 bombalı saldırıların yanı sıra, 1992’de düzenlenen saldırıların da ortasında. 1993’te yine mafyanın yürüttüğü Milano, Floransa ve Roma’yı gösteriyor.

sehitkamilajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu