Haber

İstanbul Beylikdüzü’nde rahim ağzı kanseri semineri

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Beylikdüzü Belediyesi, Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle ‘Rahim Ağzı Kanseri ve Korunma Yöntemleri’ semineri düzenledi. Alanında uzman kişilerin katıldığı seminerde rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir hastalık olduğu belirtilerek korunma teknikleri ve erken teşhisin önemi vurgulandı.

Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı münasebetiyle ‘Rahim Ağzı Kanseri ve Korunma Yöntemleri’ semineri düzenledi. Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Medicana International Hospital işbirliğiyle düzenlenen seminerde; prof. Petek Balkanlı, Prof. Dr. Füsun Tokatlı, Psikolog Zozan Başçı ve Diyetisyen Yıldız Melek Aksoylu, rahim ağzı kanseri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir hastalık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Petek Balkanlı, “Tarama yöntemleri ve erken teşhis ile hastalığa bağlı ölüm oranları büyük ölçüde azaltılabiliyor. Semptomları görür görmez bir uzmana görünün. Günümüzün gelişmiş tarama testleri ile bu riski en aza indirebiliriz” diyen Erkan, erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Tarama testlerinin ve işlemlerinin kolay ve ağrısız olduğunu belirten Prof. İleri evrede karşılaşılan kansere karşı kemoterapi ve radyoterapi uygulandığını belirten Tokatlı, kadınları kontrollerini sistematik olarak yaptırmaları konusunda uyardı. Kadınların kanserin teşhis ve tedavisi sürecinde yaşadıkları psikolojik zorluklara dikkat çeken Psikolog Zozan Başçı, süreçte verilen destek ve tedavinin hastalığın iyileşmesinde büyük rol oynadığını söyledi. Diyetisyen Yıldız Melek Aksoylu, sağlıklı beslenmenin önemine değinerek besin içerikleri konusunda önerilerde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu