Haber

Esad rejiminin Halep’te PKK/YPG’nin yuva yaptığı mahallelere akaryakıt ve gıda kısıtlamasının 8. haftasında.

Beşar Esad rejiminin, Suriye’nin kuzeyindeki Halep şehir merkezinde terör örgütü PKK/YPG’nin işgal ettiği Pir Maksut ve Eşrefiyye mahallelerine akaryakıt ve gıda ikmalini kısıtlaması yaklaşık 8 haftadır sürüyor.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre Esad rejimi, 26 Kasım 2022 tarihi itibarıyla Halep’te PKK/YPG’li teröristlerin yuva yaptığı Pir Maksut ve Eşrefiyye mahallelerine akaryakıt ve temel gıda ürünlerinin girişini kısıtladı.

Yaklaşık 8 haftadır binlerce kişinin yaşadığı mahalleler, ısınma amaçlı akaryakıta erişimde büyük sıkıntılar yaşıyor. Akaryakıt krizi nedeniyle elektrik sağlayan jeneratörlerin çoğu hala arızalı.

Fırat’ın doğusunda güç kaynaklarını işgal eden terör örgütü PKK/YPG’nin 19 Kasım 2022 itibarıyla Esad rejimine petrol satışını durdurmasının ardından rejim güçleri Pir Maksut ve Eşrefiyye’yi kuşattı.

Esed rejim güçleri 7 Nisan 2022’de Pir Maksut ve Eşrefiyye mahallelerini kuşatmış, buna karşılık PKK/YPG, 9 Nisan 2022’de Haseke ili ve Kamışlı ilçesinde Esad rejimi güçlerini ablukaya almıştı.

Halep şehir merkezinde PKK/YPG varlığı

Esad rejimi, 2012’de artan halk hareketleri ve silahlı direniş nedeniyle ülkenin kuzeyindeki bazı bölgeleri kendisine karşı herhangi bir silahlı eylemde bulunmamak şartıyla PKK/YPG’ye bıraktı. /YPG, Halep şehir merkezindeki mahallelere yuvalanmaya başladı.

Örgüt, 2016 yılında rejime ve Rusya’nın Halep’i kuşatma ve ele geçirmesine Şeyh Maksut Bölgesi üzerinden stratejik destek sağladı.

Rejim, elinde tuttuğu Halep’in merkezinde PKK/YPG’nin varlığına izin verirken, terör örgütü de Haseke vilayetinin bazı noktalarında rejime izin veriyor. Ülkenin kuzeydoğusundaki Haseke’de taraflar, dönem dönem hakimiyet kurma çabası nedeniyle kısa süreli ve dönemsel çatışmalara giriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu