Haber

BUÜ’den Havelsan’a akademik işbirliği desteği

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ile Havelsan arasında imzalanan iş birliği protokolü ile Havelsan’da görev yapan personel, BUÜ’de belirli alanlarda yüksek lisans ve doktora eğitimi alacak.

BUÜ’den yapılan açıklamaya göre, 1982 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yazılım mühendisliği alanındaki ihtiyacını karşılamak üzere kurulan Havelsan, savunma sanayisini geliştirme hedefi doğrultusunda BUÜ ile iş birliği protokolü imzaladı.

2022-2023 bahar dönemi itibarıyla yürürlüğe giren protokole göre Havelsan tarafından belirlenen işçi, üniversitenin Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile Optik ve Fotonik Mühendisliği bölümlerinde yüksek lisans ve doktora eğitimi alacak.

Hazırlanan protokol metni BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve Havelsan yetkilileri tarafından imzalandı. Akademik altyapının tamamlanması ve kurumlar arası bağlantının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi görevinin Optik ve Fotonik Mühendisliği Bölüm Başkanı tarafından koordine edilmesi kararlaştırıldı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, işbirliğinin üniversite için büyük değer taşıdığını vurguladı.

Milli savunma sanayisine akademik bir zemin sağlamaktan onur duyduklarını belirten Lider, üniversitenin mühendislik fakültesinin önemli bir birikime sahip olduğunu söyledi.

Üniversite öğretim üyelerinin bilimsel donanımı ve projeleriyle Türkiye’nin önde gelen akademisyenleri arasında yer aldığına değinen rehber, şunları kaydetti:

“Üniversitemizin misyonu doğrultusunda önceliğimiz akademik ve bilimsel gelişime katkı sağlamak, eğitim-öğretim vermektir. Bu anlamda Havelsan ile iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Elektronik Mühendisliği ile Optik ve Fotonik Mühendisliği bölümlerinin belirleyeceği personel sayısı devam eden projelere de ciddi bir akademik derinlik katacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu